Premda je Dalekovod službeno mogao započeti poslovati nakon donošenja Rješenja Vlade FNRJ 8. travnja 1949. godine, u “Službovnici“ stoji podatak da je to bilo 1. travnja, a možda i prije s obzirom na to koliko je električna energija bila potrebna ratom opustošenoj zemlji. Trebalo je obnoviti postojeću distribucijsku mrežu i postrojenja, preuzeti poslove izgradnje prijenosnog 110 kV dalekovoda Vinodol – Rakitje i Vinodol – Matulji, kao i brojnih drugih 35 i 10 kV dalekovoda i niskonaponskih mreža. Intenzivne pripreme za izgradnju 110 kV prijenosnih objekata započinju 1950. i odskočna su daska razvoju Dalekovoda u suvremeno poduzeće za projektiranje, proizvodnju i izgradnju elektroenergetskih objekata.
Na samom kraju devedesetih te prelasku u novo stoljeće, Dalekovod je u Hrvatskoj izgradio velik broj kapitalnih elektroenergetskih objekata koje je dobio sudjelovanjem u javnom nadmetanju. U poslijeratnom razdoblju, sve do 2008. godine, Dalekovod je bio angažiran u obnovi prijenosnih dalekovoda i transformatorskih stanica na području cijele Hrvatske.
Od 1949. godine kao tvrtka za izgradnju i montažu dalekovoda, razvodnih postrojenja i transformatorskih stanica Dalekovod vrlo brzo postaje tvrtka za projektiranje i proizvodnju elektronergetskih objekata. Značajniji iskorak na inozemna tržišta Dalekovod je napravio početkom 60-tih godina prošlog stoljeća. Danas su Norveška i Švedska primarna tržišta kompanije iz kojih se generira najveći dio prihoda.